💛 Darmowa dostawa od 149 zł! 💛

Wersje językowe
Przepis na geniusza
Przepis na geniusza

Nie od dziś wiadomo, że młodzi są przyszłością świata. Każda mama chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze i liczy, że wychowa wspaniałego człowieka, jednocześnie nie zaprzepaszczając szans swojego dziecka na sukces i olbrzymie osiągnięcia. Internet i mnogość poradników wydają się pomagać mamom w tym zdaniu, a zabawki i gadżety dla dzieci są tworzone tylko po to, aby ciągle stymulować mózg dziecka. Czy aby na pewno?

Dowiadujesz się, że zostaniesz mamą i zaraz po wszystkich gratulacjach, piskach i uściskach… zaczyna się. Co się zaczyna? Milion „dobrych rad” co robić, a czego nie robić, aby to maleństwo wyrosło na Herkulesa i Einsteina w jednej osobie. A przecież to dopiero początek, bo prawdziwe szaleństwo zaczyna się, gdy ten mały cud (który ma oczy po tacie i uśmiech po Tobie) pojawia się na Twoich rękach. Teściowa zawiązuje na wózku czerwoną wstążeczkę, aby nikt nie zauroczył dziecka; mąż oszalał i wygotował wszelkie Wasze domowe tekstylia, dzięki czemu wiesz, że na pewno nigdy już nie zmieścisz się w ulubioną sukienkę, a Twoja mama zaczyna opowiadać niestworzone historie o tym, że wszystko może zaszkodzić dziecku. Możesz dać się ponieść tej fali szaleństwa, albo…

To od czego powinna zacząć każda mama to budowanie swojej własnej rzetelnej wiedzy. Wiele wskazówek dostajemy od ginekologa już na etapie starania się o dziecko. Zmieniamy swoje nawyki żywieniowe. Wieczorne chipsy, wino i film zastępujemy sałatką owocową i spacerem, a szybki obiad na mieście domową zupą. Staramy się więcej sypiać, cieplej się ubierać przez co wzmacniamy nasz organizm oraz naszą odporność. Zaczynamy też zażywać kwas foliowy - z myślą o sobie i dziecku. Kwas foliowy spełnia bardzo ważne role w naszym organizmie takie jak synteza kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Uczestniczy również w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, ma zatem działanie krwiotwórcze. Suplementacja kwasu foliowego przed ciążą oraz w czasie jej trwania zapobiega ryzyku wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej czyli wad układu nerwowego i kręgosłupa.

Te 9 miesięcy to również czas, w którym poza dbaniem o swoje zdrowie, pogłębiasz swoją wiedzę dotyczącą ciąży i pierwszego roku życia dziecka. Chcesz jak najlepiej poznać potrzeby maluszka, jednocześnie na nowo odkrywając siebie i swoje potrzeby. Dowiadujesz się, jak ważne jest aby dbać nie tylko o swoje ciało, ale również o psychikę. Zanim nadejdzie huśtawka nastrojów warto nauczyć się, jak zrelaksować ciało i umysł po całym dniu, jak wyciszać szalejące emocje oraz jak dbać o swój komfort. Bardzo dobrym pomysłem są zajęcia z jogi. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza, jogę można uprawiać praktycznie całą ciążę. Pozwala ona rozciągnąć i wzmocnić mięśnie, co zaprocentuje podczas porodu oraz w czasie późniejszej opieki nad dzieckiem. Joga wpływa pozytywnie na relaks ciała i umysłu. Jeśli uważasz, że to nie dla Ciebie możesz spróbować wyciszającej medytacji lub relaksacji oddechowej. Są to bardzo przyjemne ćwiczenia, które pozwalają złapać równowagę i dystans, a także są łatwe do znalezienia w sieci. Pamiętaj, dziecko od pierwszych chwil razem odczuwa każdą Twoją emocje. Wniosek jest prosty - zrelaksowana mama to zrelaksowane dziecko.

Zadbałaś o siebie - to pierwszy krok ku lepszej przyszłości Twojego dziecka. Co dalej? Jesteśmy tym co jemy, więc bardzo ważne jest to, czym karmisz swojego maluszka. Jeśli karmisz piersią Twój bobas ma już zapewnione wszystko co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju ciała oraz mózgu. Jeśli nie możesz ( z różnych powodów) karmić dziecka sama, nie powinnaś czuć wyrzutów sumienia. Po prostu dopytaj lekarza jakie mleko jest najbardziej wartościowe dla pełnego rozwoju Twojego Skarba. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, ale dla Twojego małego Einsteina istotne są poszczególne składniki m.in. długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które budują komórki nerwowe w mózgu oraz są odpowiedzialne za przesyłanie impulsów między nimi.

Było coś dla ciała - to teraz coś dla ducha. Jeśli chcesz stymulować rozwój swojego dziecka od pierwszych chwil, bardzo dobrym pomysłem jest wspólne słuchanie muzyki. Pamiętaj, że Twoje dziecko słyszy otaczający świat będąc już pod Twoim sercem. Badania pokazują, że dziecko słyszące w życiu płodowym muzykującą mamę - ożywia się. Po narodzinach możecie kontynuować te wspólne muzyczne sesje. Wiele mam wybieram muzykę klasyczną i swoje ulubione kawałki, inne słuchają piosenek dla dzieci. Ważne jest, aby muzyka nie była zbyt głośna. Dobrym pomysłem będzie wybranie utworów rytmicznych. Ale słuch dziecka to nie tylko muzyka. Ulubionym dźwiękiem Twojego dziecka będzie Twój głos - tak dobrze mu znany od pierwszych chwil życia ponieważ w życiu płodowym odbierał go przez płyn owodniowym całym swoim ciałem. Ale maluchy lubią również wszelkie szumiąco - szeleszczące dźwięki. Dlaczego Twój maluszek tak się relaksuje przy dźwięku suszarki lub wirującej pralki? Ponieważ wiele dźwięków, które słyszał będąc w brzuchu brzmiało właśnie jak szum. To kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem i relaksem.

Ostatnią rzeczą na którą chcę zwrócić uwagę to jedna z najważniejszych dla dziecka spraw czyli ZABAWA! To co dla nas często wydaje się nic nie znaczącym spędzaniem czasu, dla dziecka jest ciężką pracą i zdobywaniem coraz to nowych umiejętności oraz doskonalenie się w tych już nabytych. Zabawki pokazują maluszkowi otaczający go świat - mnogość materiałów z jakich jest stworzony oraz różnorodność ich właściwości. Każdy przedmiot ma swój wyjątkowy kolor, smak, zapach, dźwięk, kształt i podatność na dziecięce rączki i usta. Maluch z fascynacją odkrywa każde zagłębienie i wypustkę przedmiotu, zmianę w fakturze materiału oraz dźwięki jaki wydaje. Ponieważ dziecko poznaje początkowo świat przez usta, ważne aby zabawki miały niezbędne atesty potwierdzające ich bezpieczny skład i dobre wykonanie.

Ale jak wybrać zabawki? Półki sklepowe uginają się od ilości asortymentu, ale tak duży wybór nie ułatwia zadania. Czym się kierować? Oczywiście wpływem na rozwój dziecka. Już podpowiadam na co zwrócić uwagę.

  1. Widzenie dziecka, różni się od widzenia osoby dorosłej. Dopiero roczny maluch widzi równie ostro jak my. Wcześniej niemowlę będzie najchętniej sięgało bo zabawki w mocnych, wyraźnych kolorach. Barwy jakie dziecko rozróżnia w pierwszych tygodniach życia to czarny i czerwony dlatego po zabawki w tych kolorach będzie najchętniej sięgać. Musisz pogodzić się z tym, że Twój bobas będzie miał w poważaniu Twój wystrój wnętrz i zgranie kolorystyczne zabawek z kolorem pościeli. Mocne, wyraźne kolory na długo zagoszczą w Waszym domu.  Zabawki kontrastowe
  2. Niemowlę uczy się bardzo trudnej sztuki chwytania i manipulowania przedmiotami, dlatego warto wybrać zabawki stworzone z miękkich materiałów, które swoim ciężarem i materiałem wykonania nie zrobią dziecku krzywdy. Piłka Takane
  3. Jak wcześniej wspominałam, dzieci uwielbiają dźwięki i muzykę. Jeśli dany przedmiot wydaje szeleszczące dźwięki lub gra, Twoje dziecko będzie zachwycone. Grzechotki dla dzieci używano już w starożytności i upodobania dźwiękowe najmłodszych są niezmienne do dziś. Z pozytywką
  4. Ponieważ dziecko poznaje świat poprzez zabawki warto zadbać, by to co dostaje do ręki było bardzo różnorodne. Obecnie na rynku nie brakuje zabawek sensorycznych, które stymulują rozwój poznawczy dziecka. Są to np. piłeczki z kolcami lub wgłębieniami, ale również książeczki stworzone z różnorodnych materiałów w kilku wzorach i kolorach, z elementami, które wydają dźwięki, bądź gumowymi, które można gryźć. Piłeczki sensoryczne Coraz więcej zabawek ma również małe lusterko. Mniejsze dzieci będą zaciekawione błyskiem, a więksi odkrywcy z fascynacją będą zaglądać kto tam się ukrył w tym lustereczku ;) Książeczki
  5. Większość firm produkująca zabawki dla najmłodszych podpowiada dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest dana zabawka. To dodatkowe ułatwienie dla rodziców, ponieważ oznaczenia te są ustalane na podstawie rozwoju dziecka, sprawności jego zmysłów oraz kręgu zainteresowań charakterystycznych dla danego wieku.

Pamiętaj, ekrany są dla mamy, dla dziecka są zabawki. Bardzo istotne jest, aby dziecko do 3 roku życia nie oglądało ekranów (telewizor, komputer, telefon, tablet). Ma to bardzo duże znaczenia zarówno dla rozwoju jego wzroku jak i mózgu. Dzieci, które spędzają czas przed ekranem mają problemy z koncentracją, skupieniem uwagi, mniej interesują się otoczeniem oraz są mniej kreatywne.

Podsumowując, na małego geniusza składa się szczęśliwa mama, dobra dieta i jeszcze lepsza zabawa! Wszystko co nowe, inne, różnorodne i co wpływa na jak największą ilość zmysłów jest dla Twojego dziecka rozwijające. Ponieważ wiesz jak ciężką pracą jest zabawa nie będziesz zaskoczona drzemką w połowie jej trwania ;)

Twój maluszek otoczony miłością, opieką i ciekawymi przedmiotami będzie się zdrowo rozwijał chłonąc świat. Bo przecież Ty nie masz żadnych wątpliwości, że rośnie Wam w domu mały geniusz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.