40 zł TANIEJ PRZY ZAKUPIE ZA 199 zł. KOD: 40GRATIS

Wersje językowe
Ząbkowanie - czyli odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytanie
28.jpg

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie to kolejny, przełomowy czas w życiu naszego maluszka. Nie następuje automatycznie towarzyszy nam przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Mleczaki, których jest w sumie 20 pojawiają się najczęściej po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Ząbkowanie kończy się pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Nie jesteśmy w stanie podać dokładnego okresu, ponieważ w znacznym stopniu zależy to od genów.

Zęby mleczne formują się już w 6 tygodniu życia płodowego. Nie są widoczne ale stopniowo pokrywa je twarde szkliwo. Noworodek ma wykształcone, chociaż niewidoczne, wszystkie zęby. Korzeń wykształca się w momencie, w którym odpowiednia warstwa pokryje całą koronę. To właśnie korzeń odpowiedzialny jest za wypychanie ząbków z dziąseł, przebijając je. Niekiedy możemy spotkać niemowlaki, które urodziły się już z jednym ząbkiem. Jest to bardzo dynamiczny proces. Pamiętajmy, że zęby które się chwieją, zakończone są ostrymi krawędziami należy usunąć. Stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka.

Objawy ząbkowania

Do najczęstszych sygnałów świadczących o tym, że dziecko zaczyna ząbkować należy obfite ślinienie. Zdecydowana większość maluszków wkłada także do buzi swoje paluszki, piąstki lub dostępne w zasięgu ręki przedmioty. To właśnie szczególnie w tym okresie powinniśmy zwracać uwagę na to, co znajduje się blisko dziecka. Podczas ząbkowania dziecko swędzą dziąsła, gryzienie łagodzi to odczucie.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Zauważyłaś zaczerwienione i pulchniejsze dziąsła u swojego dziecka? To znak, że wkrótce zacznie ząbkować. Pamiętaj, „wkrótce” w okresie rozwoju dziecka jest bardzo nieprecyzyjnym słowem. Może oznaczać kilka dni, równie dobrze może określać kilka tygodni czy miesięcy. Musisz przygotować się na to, że maluch w okresie ząbkowania będzie marudny i zaśliniony. Nie jesteś w stanie przewidzieć dokładnego czasu pojawienia się pierwszych ząbków.

Kiedy zazwyczaj pojawiają się pierwsze ząbki?

  • Dolne jedynki – 4-6 miesiąc
  • Górne jedynki – 7 miesiąc
  • Dolne i górne dwójki – 8-12 miesiąc
  • Pierwsze trzonowe dolne i górne – 12-16 miesiąc
  • Dolne i górne kły – 15-24 miesiąc

Z reguły dolne ząbki pojawiają się wcześniej niż ząbki górne. Nie oznacza to, że proces nie może następować w odwrotnej kolejności. Są niemowlaki, u których na początku wykształciły się zęby górne, później dolne.

U zdecydowanej większości dzieci ząbkowanie zakańcza się przed ukończeniem 31 miesiąca życia. Maluch nie ma wtedy zębów przedtrzonowych tylko dwa zęby trzonowe z prawej i lewej strony. Ma także 20 zębów mlecznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl