💛 darmowa dostawa od 149 zł 💛

Wersje językowe
Metoda 5S doktora Harveya Karpa, czyli przepis na szczęśliwe niemowlę
18.jpg

Jak wspominaliśmy w artykule o otulaniu, dziecko przyzwyczajone jest do ciasnych przestrzeni, kołysania i różnych dźwięków. Doktor Karp nazywa stan zaspokojenia potrzeb „instynktem samouspokajania”. Niemowę potrafi samo się uspokoić, dlatego zadaniem rodziców jest rozbudzanie instynktu. Aby pomóc rodzicom w odtworzeniu środowiska prenatalnego, Doktor Karp stworzył Metodę 5S.

Zasada pierwsza

Otulanie – swaddling

Dziecko w łonie matki ma bardzo mało miejsca. Nie stanowi to dla niego żadnego problemu, wręcz przeciwnie – jest to bezpieczna przestrzeń, w której niczego mu nie brakuje. Jeśli chcemy odtworzyć środowisko, w którym nasze dziecko przebywało przez ostatnie 9 miesięcy, powinniśmy je ciasno owijać. Spowite w otulaczu nóżki i ręce, przylegają do tułowia niemowlaka. Dzięki temu maluch jest spokojniejszy i szybciej zasypia. Do otualnia idealnie sprawdzą się nasze Otulacze bambusowe Touch Of Love, uszyte z bezpiecznych, oddychających materiałów.

Zasada druga

Stabilizowanie pozycji - side or stomach position

Według Doktora Karpa idealną pozycją dla niemowlaków jest leżenie na brzuszku lub boku, tak by główka była delikatnie skierowana ku dołowi. Takie ułożenie umożliwia bezpieczne i wygodne przytulenie dziecka do siebie. Maluch opierając się o rodzica czuje stabilizację i komfort.

Zasada trzecia

Szumienie – sushing


Zmysł słuchu dziecka rozwija się już od czwartego tygodnia ciąży. W tym czasie zaczynają kształtować się pęcherzyki słuchowe. Pierwsze dźwięki maluch jest w stanie usłyszeć od piątego miesiąca życia płodowego. Należą do nich: szum przepływającej krwi pępowinowej, uderzenia serca, dźwięki towarzyszące oddychaniu, przytłumione odgłosy „z zewnątrz” i oczywiście głos ukochanej mamy. Ten ciągły „koncert” sprawia, że dziecko nie jest przyzwyczajone do ciszy. Niemowlęta nie będą czuły się komfortowo w wyciszonych sypialniach. To między innymi bodźce dźwiękowe wpływają na komfort maluszka, ponieważ przypominają mu ostatnie 9 miesięcy spędzone w brzuchu mamy. Idealnym urządzeniem emitującym delikatne dźwięki,są nasze Ośmiornice z odgłosami prenatalnymi. [link] Ośmiornica emituje odgłosy prenatalne przez 30 minut. Dzięki temu nie musisz martwić się, że obudzisz maluszka aktywując zabawkę dla niemowląt. Dodatkowo polski produkt od Mom's Care wyposażony jest w Cry Sensor, czujnik aktywujący pierwszą przytulankę, w momencie w którym zarejestruje płacz dziecka.

Zasada czwarta

Kołysanie – swinging

W czasie ciąży gdy się poruszałaś, dziecko poruszało się razem z Tobą. W związku z tym niemowlę jest przyzwyczajone do jednostajnego kołysania. Maluszek będąc w ciągłym, takim samym ruchu szybciej się uspakaja. Tą zależność można zauważyć podczas spacerów. Dziecko w wózku zazwyczaj szybciej zasypia, ponieważ jest cały czas w jednostajnym ruchu.

Zasada piąta

Ssanie – sucking

Ważnym odruchem w rozwoju dziecka jest ssanie. Pierś mamy, kciuk lub smoczek wpływają na maluszka uspokajająco. W kształtowaniu tego zachowania mogą pomóc Ci polskie produkty od Mom's Care m.in. zawieszki do smoczków [link].

Metoda 5S opiera się głównie na łączeniu wszystkich 5 zasad. Nie zapominajmy, że każde dziecko jest inne i na każde dziecko działa coś innego. U jednych maluchów mogą sprawdzić się wszystkie zasady, u innych na przykład tylko otulanie. Stosując Metodę 5S nie musimy obawiać się, że rozpieścimy nasze dziecko lub zrobimy mu krzywdę. Do każdego z tych zachowań dziecko jest już przyzwyczajone, ponieważ przez 9 miesięcy było otulane, znajdowało się w określonej pozycji, słyszało różne dźwięki, było kołysane i rozwijało odruch ssania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.