💛 Darmowa dostawa od 149 zł! 💛

Wersje językowe
Kontrastowe zabawki - jak prawidłowo stymulować wzrok dziecka?
Kontrastowe zabawki - jak prawidłowo stymulować wzrok dziecka?

Co widzi niemowlę?

Fenomen czarno-białych zabawek wielu ludzi wciąż zaskakuje. Tymczasem wystarczy pochylić się nad tym, jak wykształcony jest zmysł wzroku noworodka. W czasie 9-ciu miesięcy ciąży nie docierały do niego niemal żadne bodźce, dlatego po przyjściu na świat małe oczka są początkowo nadwrażliwe. Potrzeba czasu, by dziecko nauczyło się skupiać wzrok i dostrzegać poszczególne elementy otoczenia. Bardzo ważne jest stymulowanie wzroku niemowlęcia i czarno-białe zabawki okazują się być najskuteczniejsze.

Przez pierwsze tygodnie maluszek widzi dość wyraźnie przedmioty w odległości ok. 20-30 cm, a jego świat utrzymany jest w odcieniach szarości. W pierwszym trymestrze życia pole widzenia powinno poszerzyć się do około 3 metrów, w tym samym czasie stopniowo pojawiać się będzie umiejętność postrzegania kształtu, barw czy jasności. W ten sposób natura chroni małego człowieka przed nadmiarem bodźców, pozwalając mu poznawać świat stopniowo.

 

Kontrastowe zabawki - hit czy kit?

Bazując na przedstawionej wiedzy, możemy z całą pewnością stwierdzić, że czarno-białe zabawki są dobrym stymulatorem wzroku u niemowlęcia. Będą one interesujące dla dziecka, bo wyraźnie odcinają się od reszty otoczenia. Musisz jednak wiedzieć, że czarno-białe zabawki rozwijają mózg dziecka na wielu innych płaszczyznach.

  

Inteligencja emocjonalna

Organizacja mózgu na etapie niemowlęcia jest bardzo słaba - neurony nie mają mocnych połączeń, a ich osłonka odpowiedzialna za przetwarzanie informacji dopiero się tworzy. Każdy rodzic chce, by jego dziecko umiało nazwać oraz wyrazić swoje emocje - tymczasem ich rozwój to właśnie mocne połączenia neuronalne. Wspierając swoje maleństwo w rozwoju od pierwszych tygodni, nadajesz kształt jego inteligencji emocjonalnej, dzięki której lepiej poradzi sobie w życiu. Czarno-białe zabawki są dobrze odbieranym bodźcem wzrokowym, który pozwala skuteczniej odkrywać to, co nas otacza.

 

 

Koncentracja i uwaga

Kontrastowe zabawki, zwłaszcza te czarno-białe, skupiają na sobie uwagę maluszka. Odcinają się kolorystycznie od reszty mieszkania, przez co znacznie łatwiej jest mu je zauważyć - jego mózg daje mu bowiem sygnał, że jest coś godnego uwagi. Zatem czarno-białe zabawki to nie tylko rozwój wzroku, ale przede wszystkim mocniejsza koncentracja uwagi.

Wyciszenie

Warto wiedzieć, że kontrastowe zabawki znacząco wydłużają czas obserwacji otoczenia po karmieniu. Dzieci, które od pierwszych tygodni były regularnie stymulowane przez rodziców, mają rozbudzoną wewnętrzną motywację do eksplorowania świata. Na etapie niemowlęcia przejawia się ona samodzielnym przerzucaniem uwagi na różne przedmioty. Gdy więc twój maluszek będzie najedzony, a jego pieluszka będzie sucha, będzie w stanie nawet do 45 minut po karmieniu w spokoju przyglądać się swojemu otoczeniu.

 

Kontrastowe zabawki - jak prawidłowo stymulować wzrok dziecka?

Musisz pamiętać, że wzrok można przesymulować, a nadmiar bodźców jest szkodliwy! Jak zatem bawić się z dzieckiem, by nie przesadzić?

Najważniejszy jest złoty środek. Nie maluj od razu całego mieszkania na czarno-biało, a jedynie zainwestuj w kontrastowe elementy. Na początek nie potrzeba wiele, bo - jak wspominaliśmy - niemowlę widzi do 20-30 cm. Początkowo zatem sprawdzą się:

  • przytulanki sensoryczne
  • szeleściki
  • miękkie szmatki bambusowe
  • poduszka do karmienia
  • kontrastowe przytulanki pozytywki
  • spiralka do łóżeczko
  • kostki i piłeczki sensoryczne
  • miękkie książeczki

By zadbać o prawidłowy rozwój wzroku dziecka, naprawdę nie trzeba wiele. Tak naprawdę nie musisz wymyślać nawet żadnych zabaw, a jedynie pozwolić dziecku dojrzeć to, co rzeczywiście zobaczy. Czarno-białe zabawki, kocyki czy karuzela same będą przykuwały jego wzrok, jeśli wokół nie będzie nadmiaru innych kolorów. Na pierwsze miesiące życia dziecka zrezygnuj z pięknych pastelowych barw - na nie przyjdzie czas później.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.