💛 Darmowa dostawa od 149 zł 💛

Wersje językowe
Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?
Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Od urodzenia dzieci otoczone są mnóstwem zabawek. Większość z nich to pluszowe misie, klocki lub plastikowe drobiazgi. Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać zabawki, które będą zarówno atrakcyjne dla niemowlęcia, jak i wesprą jego rozwój sensoryczny i poznawczy.

Zobacz świat oczami dziecka

Niemowlęta widzą otoczenie inaczej niż dorośli czy starsze dzieci, ponieważ zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Noworodek nie tylko nie rozróżnia kolorów, ale również obraz, który widzi, jest nieostry. By zobaczył dany przedmiot w miarę wyraźnie, musi znajdować się on w odległości ok. 20-30 cm od jego twarzy. Z biegiem czasu pole widzenia rozszerza się, niemowlę zaczyna rozpoznawać kształty i kolory, a także wyodrębniać poszczególne elementy z tła. Trzymiesięczne maluchy rozróżniają już podstawowe barwy, a także nabywają umiejętność patrzenia przestrzennego, czyli synchronizują obraz widziany lewym i prawym okiem. Jednocześnie uczą się chwytać przedmioty, dzięki czemu koordynują pracę zmysłu wzroku i dotyku. Czteromiesięczne niemowlę zaczyna widzieć trójwymiarowo, a półroczny maluch potrafi koncentrować wzrok na innym przedmiocie niż trzymany w dłoni, a także fascynuje się szybkim ruchem obiektów (na przykład przedmiotami spadającymi ze stołu).

Jakie zabawki wybrać?

Posiadając wiedzę na temat rozwoju niemowlęcia, można dobrać odpowiednie dla niego zabawki. Eksperci zwracają uwagę, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest stymulacja sensoryczna. Dzięki niej w mózgu malucha szybciej tworzą się nowe połączenia nerwowe. Aby wspierać rozwój dziecka poprzez stymulację zmysłów, należy wybierać zabawki kontrastowe, biało-czarne, z różnorodną fakturą tkanin, delikatnymi elementami dźwiękowymi, np. szelest/grzechotka (0-3), a następnie gwizdek czy pozytywka. Zabawki powinny być wyposażone w liczne metki (które idealnie nadają się do ciągnięcia, chwytania, przeplatania paluszków), hafty (rozwijają dotyk, dzięki wystającym nitkom) i lusterka, bo mimo że na początku dziecko nie rozpoznaje w nim siebie, to bardzo koncentruje na nim swoją uwagę.

W jaki sposób bawić się z dzieckiem zabawkami sensorycznymi?

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy z niemowlęciem:

• pokaż czarno-białą zabawkę z daleka, a następnie stopniowo przybliżaj ją do dziecka,

• do szczebelków łóżeczka przypnij kontrastową książeczkę,

• pokaż dziecku czarno-biały “szeleścik”, który jest łatwy do chwytania; gdy upuści - podaj ponownie; niemowlę szybko nauczy się zaciskać dłonie na przedmiocie,

• połóż w łóżeczku czarno-białą zabawkę (najlepiej kostkę sensoryczną) na wysokości oczu dziecka; zmieniaj jej położenie/stronę co kilka dni; zwróć uwagę jak bardzo Twoja pociecha skoncentrowana jest na lusterku.

Mom’s Care - eksperci w branży zabawkarskiej

Mom’s Care to firma z ponad 36-letnim doświadczeniem w swojej dziedzinie. Powstała z myślą o tworzeniu zabawek wspomagających rozwój sensoryczny każdego małego dziecka, a co najważniejsze - zabawek bezpiecznych, wyprodukowanych w Polsce, z dobrych jakościowo materiałów. Zabawki stymulują zmysły niemowlęcia dzięki zastosowaniu kontrastowych, biało-czarnych kolorów, różnorodnej faktury tkanin, elementów dźwiękowych, licznych metek i haftów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.