💛 Darmowa dostawa od 149 zł 💛

Wersje językowe
Neofobia
38.jpg

Neofobia

Neofobia to nic innego jak stanowcza odmowa spróbowania i zjedzenia danego posiłku już na sam jego widok. Dziecko ocenia czy chce zjeść posiłek czy nie sugerując się tylko jego wyglądem.

Termin neofobia został po raz pierwszy zastosowany przez Paula Rozina, który opisywał lęki związane z jedzeniem. Z założenia, mechanizm lękowy ma chronić dzieci przed zjedzeniem potencjalnie trujących produktów. Lęk możemy zaobserwować u dzieci, które są już w stanie samodzielnie się poruszać i bez pomocy dorosłej osoby sięgać po jedzenie. Najczęściej neofobia rozpoczyna się między 18 a 24 miesiącem życia dziecka, jednakże równie dobrze może pojawić się znacznie wcześniej. Odmowa spróbowania nowego posiłku pojawia się już podczas obserwacji samego talerza. Żywność, która według dzieci wygląda mało atrakcyjnie, natychmiast jest odrzucana. Dziecko, na podstawie wcześniejszych doświadczeń tworzy sobie w głowie obraz tego, jak powinien wyglądać „dobry” posiłek. Sugeruje się przede wszystkim wyglądem i zapachem. Należy pamiętać, że najważniejszym zmysłem, który ocenia jedzenie jest właśnie wzrok. Musimy zwracać uwagę czy jedzenie wygląda atrakcyjne, czy nie jest „zanieczyszczone” (np. pomieszane składniki). Często maluchy, w zależności od wieku, mają jasno określony kolor posiłku, tego jak powinien być ułożony na talerzu. Wiele dzieci zwraca również uwagę na kształt danego produktu.

Neofobia to nie tylko strach przed nowościami. Może również oznaczać rezygnację z dobrze znanych pokarmów. Odmowę zjedzenia znanego dania może powodować zmiana w wyglądzie lub sposób przygotowania.

Jak radzić sobie z neofobią u dziecka?

Niechęć do jedzenia jest naturalnym wynikiem rozwoju. Musimy mieć jednak świadomość jakie jest źródło danego zachowania dziecka. Nie musimy cytować definicji neofobii, nie musimy znać na pamięć jej charakteryzacji. Ważna jest nasza reakcja i świadomość. Musimy zachować spokój słysząc kolejne „nie” i (dla nas) nieuzasadniony sprzeciw. Najgorszym co możemy zrobić jej wywieranie presji i zmuszanie dziecka do jedzenia. Czasem możemy na chwilę odejść od zdrowego odżywiania i podać dziecku kawałek czekolady (jeśli ma na nią ochotę i nie jest na nią uczulone). Nie możemy pogłębiać lęków i zachęcać do stawiania własnych granic.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.