💛 Darmowa dostawa od 149 zł! 💛

Wersje językowe
Jak motywować niemowlaka do podnoszenia główki?
Jak motywować niemowlaka do podnoszenia główki?

Kiedy niemowlę samodzielnie podnosi główkę?

Pierwsze próby samodzielnego podniesienia główki pojawiają się już w 1. miesiącu życia dziecka. Na początek będzie to nieporadne przekładanie jej z jednego policzka na drugi. Rolą rodzica jest natomiast zachęcanie do tego, by maluszek wyciągał główkę jak najwyżej, przybierając pozycję znanej z lekcji wfu “foczki”. Najważniejsze to zrozumieć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno będzie samodzielnie podnosiło główkę w 8., inne - w 12. tygodniu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do prawidłowości rozwoju swojego maluszka, skonsultuj je z pediatrą. W razie pojawienia się problemów, konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który indywidualnie dobierze ćwiczenia lub skieruje je na rehabilitację. Od początku jednak pamiętaj o tym, by jak najczęściej kłaść niemowlę na brzuszku i zachęcać do podziwiania świata z tej perspektywy.

Jak motywować niemowlaka do podnoszenia główki?

Nie potrzebujesz specjalnych gadżetów - wystarczy kocyk i kontrastowa zabawka, która przyciągnie wzrok twojego maluszka. Pediatrzy zwracają uwagę, by ten “trening” wykonywać codziennie przez kilkanaście minut. W ten sposób stymulujesz jego rozwój ruchowy. Jak ćwiczyć z dzieckiem podnoszenie główki?

Zatrzymaj uwagę maluszka dzięki kontrastom

Wybierając zabawkę, zwróć uwagę, by miała proste wzory i najlepiej by była to zabawka czarno - biała. Dlaczego? Na wielobarwnych przedmiotach twój maluszek nie dostrzeże nic ciekawego, bo dla rozwijającego się dopiero wzroku będzie to po prostu rozmazany obraz. Tymczasem czarno-białe zabawki dla niemowląt skupiają jego uwagę i stają się motywacją do dalszych prób podniesienia główki, by lepiej im się przyjrzeć. Mogą to być miękkie przytulanki , piłeczki sensoryczne, które sprawdzą się także kilka tygodni później czy szeleściki, lub kontrastowe zabawki sensoryczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń

By zrozumieć, jak trudne jest dla dziecka podnoszenie główki w pierwszych tygodniach, musiałabyś założyć sporych rozmiarów i przede wszystkim ciężki kask. Siła niewyrobionych mięśni maleństwa jest na tyle niewielka, że jego głowa bezwładnie opada. Dlatego konieczne jest zadbanie o właściwe podłoże, które zamortyzuje ten upadek, zapewniając tym samym niemowlęciu bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem są specjalne maty lub bambusowe otulacze o dobrych dla delikatnej skóry właściwościach, które można rozścielić na podłodze. Odradzamy ćwiczenia na łóżku czy kanapie - dzieci osiągają nowe umiejętności w zaskakującym tempie, a obrót może skończyć się upadkiem z wysokości.

Moje dziecko nie podnosi główki - kiedy zacząć się martwić?

Jest bardzo wiele przyczyn niepodnoszenia główki przez niemowlę. Najczęściej dochodzi do obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, które wymagają współpracy z fizjoterapeutą i/lub konsultacji z neurologiem. Co powinno cię niepokoić w zachowaniu twojego maluszka?

  • Powyżej 6. tygodnia życia niemowlę nie podejmuje prób podnoszenia główki i/lub nie przekłada samodzielnie główki z jednego policzka na drugi, pozostając w pozycji, w której je położyłaś.
  • Niemowlę ma swoją “ulubioną” stronę, na której układa najczęściej główkę.
  • Każda lub większość prób przełożenia główki dziecka na drugą stronę kończy się płaczem.
  • Maleństwo układa główkę asymetrycznie.
  • Niemowlę wyraźnie nie lubi leżeć na brzuszku - położone w tej pozycji płacze lub próbuje się przewrócić na plecki.
  • Dziecko wygina mocno tułów, podnosi główkę bez podpierania się na przedramionach.
  • Maluszek przez większość czasu ma mocno zaciśnięte piąstki i często chowa kciuk do środka.

Zarówno aktywne wspieranie rozwoju ruchowego dziecka, jak i wychwytywanie pierwszych niepokojących objawów, jest bardzo ważną rolą rodzica w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Dzięki czarno-białym zabawkom, kilku prostym zasadom i przede wszystkim wiedzy na temat nieprawidłowości, możesz być spokojna każdego dnia podczas zabawy ze swoim maluszkiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.